ZADZWOŃ DO NAS
0
suma: 0,00 zł do kasy
Jak podłączyć gniazdko elektryczne do włącznika światła? Podpowiadamy! 3
Jak podłączyć gniazdko elektryczne do włącznika światła? Podpowiadamy!

Punkt zasilania - Gniazdko - połączone z urządzeniami, które odpowiadają za włączanie i wyłączanie światła - Łącznik -   to świetny sposób, żeby zapewnić wysoki poziom komfortu użytkowania oraz uporządkować zasilanie pomieszczeń w domu i nie tylko. Takie rozwiązanie ma również szereg zalet konstrukcyjnych. Jak podłączyć gniazdko elektryczne do włącznika światła? Oto niezbędne wskazówki! 

Jak podłączyć gniazdko elektryczne do włącznika światła? Przygotuj się

Kwestia podłączenia gniazdka do łącznika co do zasady nie różni się od podłączenia źródła światła do łącznika - z drobnymi, jednak znaczącymi różnicami. Należy pamiętać o tym, że standardowe włączniki, czyli łączniki jednobiegunowe, świecznikowe itp, są przystosowane do pracy w natężeniu do 10A i często z pominięciem żyły ochronnej (żółto-zielonej PE) przy podłączeniu. Przewód, który stosuje się do zasilenia oświetlenia w danym obwodzie z wykorzystaniem takich łączników to zazwyczaj YDYp 3x1,5, który jest zabezpieczony wyłącznikiem nadprądowym B10. Standardowe gniazdko 2P+Z jest przystosowane do natężenia 16A i przy instalacji 3-żyłowej wymaga podłączenia żyły ochronnej PE. Przewód, który stosuje się do zasilenia gniazd elektrycznych to zazwyczaj YDYp 3x2,5, który jest zabezpieczony wyłącznikiem nadprądowym B16.

Należy pamiętać, że podłączając standardowe gniazdko do przewodu o mniejszej średnicy żyły (1,5mm2 zamiast 2,5mm2) przeznaczonego do oświetlenia, ograniczamy tym samym maksymalną moc, dostępną w tym gniazdku. Żeby obliczyć tę moc, pomoże nam wzór: P = U x I (gdzie P - oznacza moc (W); U - napięcie (V); I - prąd (A)

W przypadku typowej instalacji, pod wzór możemy podstawić takie wartości:

P = 230V x 10A = 2300W

...czyli "nie każdy" czajnik ;)
Jak widzicie, taka instalacja niesie za sobą pewne niebezpieczeństwa. Przekraczając maksymalne natężenie 10A w gniazdku podłączonym do włącznika światła, możemy "zespawać" styki lub nawet spowodować zapłon. Dlatego tego typu rozwiązanie jest przystosowane raczej dla podłączenia oświetlenia, takiego jak stojąca lampa, lampka nocna, która jest na stałe podłączona w trudno dostępnym miejscu, np. za meblem.

Przed przystąpieniem do instalacji przede wszystkim upewnij się, że główne źródło zasilania zostało wyłączone. Chcąc jeszcze bardziej zadbać o wszelkie kwestie bezpieczeństwa, możesz przystąpić do pracy w gumowych rękawiczkach.

Niezbędne będzie również wykorzystanie kilku narzędzi i akcesoriów takich jak: gniazdo elektryczne, włącznik światła, śrubokręt, tester napięcia, taśma izolacyjna, nóż do ściągania izolacji z przewodów, złączki WAGO.

 

Jak podłączyć gniazdko elektryczne do włącznika światła? Praktyczna instrukcja 

Jak podłączyć gniazdko elektryczne do włącznika światła? Zacznij od podłączenia kabla fazowego do przewodu, który prowadzi do przełącznika. Jest on oznaczony literą „L” i najczęściej występuje w kolorze czarnym. Ważne jest usunięcie końcówek przewodów fazowych. Skrócone łącza należy skręcić ze sobą i odizolować. W tym celu można wykorzystać taśmę izolacyjną. Przewód neutralny w kolorze niebieskim też musi zostać połączony z kablem wychodzącym z gniazdka. Po wykonaniu tej czynności również należy owinąć go materiałem izolacyjnym. Przewód fazowy linii oświetleniowej można podłączyć do zacisku, zaś końcówkę gniazda złączyć z odizolowanymi przewodami.

Finalnie przystąp do montażu ramek przytrzymujących oraz frontu gniazdka i włącznika. Przed instalacją ramy mocującej na ścianie należy sprawdzić jej położenie z poziomem budynku. Po zamocowaniu przycisku przełącznika w odpowiednim miejscu napraw również ochronną i wizualną część gniazdka. A następnie przetestuj całość. 

Podłączenie gniazdka elektrycznego do źródła światła a główne efekty

Zasada działania tego rodzaju projektu jest niezwykle prosta. Montaż połączonej konstrukcji powoduje, że nie ma konieczności ciągłego wyciągania wtyczki z gniazdka. Zintegrowana obudowa gniazdka i przełącznika sprawia też, że nie musisz wykonywać dodatkowych otworów w ścianach, dzięki czemu zaoszczędzisz więcej przestrzeni.

 

 

Potrzebujesz pomocy w wyborze gniazda elektrycznego lub włącznika ? - Zadzwoń do naszych specjalistów

Lub zobacz naszą ofertę

Komentarze do wpisu (3)

25 września 2023

To jest proste wyjasnienie?? A ciężkio to poprzeć jakimś rysunkiem? Dla kogo jest ten tekst?? Ech.. Szkoda słów :(

14 lutego 2024

Zdecydowanie by pomógł schemat. Dawno wiadomo że jeden rysunek warty tysiąca słów.

15 kwietnia 2024

Na rysunku technicznym nie uwzględniłem przewodu uziemiającego (żółto/zielony), powodem jest łącznie gniazda z łącznikiem. Prowadzimy go do gniazda bezpośrednio z puszki, jeżeli gniazdo tego wymaga. Po więcej inspiracji zapraszam do kontaktu: p.salachna@elektro-partner.pl lub sklep@tech-elektro.pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl