ZADZWOŃ DO NAS
0
suma: 0,00 zł do kasy
Potrzebujesz nowego miejsca na żyrandol? Dowiedz się, jak połączyć kable! 0
Potrzebujesz nowego miejsca na żyrandol? Dowiedz się, jak połączyć kable!

Przeprowadzasz remont domu i stwierdziłeś, że potrzebujesz jeszcze jednego żyrandola? Żaden problem! Możesz po prostu doprowadzić kable do miejsca, gdzie chciałbyś, aby wisiał. Jest to proste w teorii, ale jeśli nie miałeś z tym nigdy do czynienia, to możesz mieć mniejsze lub większe kłopoty. Po to właśnie przygotowaliśmy ten poradnik. Dowiesz się z niego, jak połączyć kable w poprawny sposób. Co więcej, po przeczytaniu tego tekstu, nie będziesz musiał martwić się, o swoje bezpieczeństwo, podczas wykonywania tej czynności. 

 

Jak zamontować lampę w innym miejscu? 

Nieodpowiednio umiejscowiona lampa nie musi oznaczać końca świata. Nie jest to element, który jest zamontowany na stałe. Podobnie, jak w przypadku ścian, mebli, czy czegokolwiek innego znajdującego się w domu - można ją przenieść w inne miejsce lub dorobić kolejną. Wszystko jest możliwe. Wystarczą wiedza o tym, jak połączyć kable i zakup odpowiedniego asortymentu. No i oczywiście zdecydowanie się na miejsce, w którym ma pojawić się Twój nowy żyrandol. 

 

Jak wygląda to w praktyce? 

Wystarczy, że poprowadzisz kabel po suficie - tam, gdzie ma się znajdować żyrandol i zaczepisz go na kablu. Na samym wstępie musimy Cię uprzedzić, że nie jest to czysta praca. Będziesz musiał skuć kawałek sufitu, a po połączeniu kabli, zagipsować go i zeszlifować. Pamiętaj również o tym, że ślad po tym zabiegu będzie się bardzo odznaczał. Polecamy więc, abyś pomalował od nowa sufit. Dzięki temu nie uświadczysz żadnych przebić farby, a jedynym śladem będzie lampa w nowym miejscu. 

 

Jak połączyć kable, nie ryzykując zdrowia?

Przede wszystkim musisz wyłączyć prąd w domu. Inaczej ryzykujesz nie tylko swoje zdrowie, ale nawet życie. Nie śpiesz się, jeśli pracujesz na instalacji elektrycznej. Nie bez przyczyny mówi się, że elektryk myli się tylko raz. Co więcej, uważamy, że jeżeli nie masz o elektryce żadnego pojęcia, to powinieneś takie prace zostawić fachowcom. Zaoszczędzisz sobie wielu ewentualnym problemów. W innym wypadku nie powinno być to dla Ciebie szczególnie trudne zadanie.

 

Sposoby na łączenie kabli 

Istnieją trzy sposoby, na to, by skutecznie połączyć kable. Każdy z nich ma swoje plusy i minusy, jednak wszystkie są skuteczne. Na początek warto wspomnieć o tym najprostszym. Chodzi i wykonanie skrętki. Tak więc z dwóch kabli usuwamy kawałek izolacji, po czym skręcamy końcówki kabli, tak aby się połączyły. Następnie należy dla bezpieczeństwa nałożyć na nie nową izolację. Największym mankamentem tej metody jest jej trwałość. W zasadzie można powiedzieć, że jest to sposób doraźny, który w niedługim czasie trzeba będzie poprawić, za pomocą lepszej metody. 

 

Użyj kostki 

Drugim sposobem jest połączenie kabli, za pomocą kostki elektrycznej. Należą one do najpopularniejszych i najbezpieczniejszych elementów, do tego celu przeznaczonych. Podobnie, jak w poprzednim przypadku, musisz usunąć kawałek izolacji z obu kabli. Następnie wsunąć je do kostki i zacisnąć za pomocą śrub i gotowe. Możesz również zastosować złączki, które są jeszcze łatwiejsze w użyciu, gdyż zamiast śrubek, posiadają zaciski. W naszym sklepie złączkę wago możesz kupić już za kilka złotych. Jak więc sam widzisz nie należą one do drogich. 

 

Raz a dobrze 

Kable możesz również połączyć za pomocą lutownicy. Również musisz usunąć odrobinę izolacji. Następnie nałóż opaskę termokurczliwą i za pomocą lutownicy połącz dwa kable. Jest to bardzo trwała metoda, która wymaga jednak nieco praktyki. Po połączeniu się kabli ściągnij opaskę na element pozbawiony izolacji i go podgrzej, tak aby się na nim roztopił. 

 

Jaki kabel kupić?

Przede wszystkim zmierz dokładnie, ile Ci go potrzeba. Jeśli kupisz za dużo, to nic się nie stanie. Najwyżej trochę go odetniesz. Niestety z krótkim nic się nie zrobi. Nie ma sensu łączyć ze sobą trzech kabli. Co to grubości, to często stosuje się takie, o przekroju 1,5 mm2, ze względu na ich wytrzymałość, chociaż nawet te od 0,5 do 0,75 mm2 powinny wystarczyć. Radzimy jednak nie oszczędzać na kablu. W razie awarii znów będziesz musiał kuć sufit, w celu dostania się do niego i ewentualnej wymiany. 

 

Nie tylko żyrandol

Wiedza z tego artykułu przyda Ci się również w innych sytuacjach. Jeśli zdarzy Ci się uszkodzić jakiś przewód, to możesz zastosować wyżej wspomniane techniki, w celu jego naprawienia. Najbardziej polecamy użycie złączek wago, gdyż jest to najprostszy i najszybszy sposób, na naprawienie szkody. Informację na temat tego, jak połączyć kable, mogą również przydać się w trakcje remontu. Jeśli będziesz chciał przenieść gniazdko albo dzwonek, to prawdopodobnie nie ma na to lepszego sposobu. 

 

Nie rób tego sam!

Na koniec drobna uwaga. Wszelkie prace, związane z elektrycznością, warto przeprowadzać w towarzystwie drugiej osoby. Zwłaszcza jeśli należysz do samouków. W razie wypadku dobrze by było, gdyby ktoś był blisko Ciebie. W przypadku porażenia prądem liczy się każda minuta. Trzeba niezwłocznie wezwać fachową pomoc. Nie piszemy tego, aby Cię przestraszyć, albo zniechęcić, ale uczulić na to, że przy tego typu pracach musisz przede wszystkim pomyśleć o własnym bezpieczeństwie.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl