ZADZWOŃ DO NAS
0
suma: 0,00 zł do kasy
Gdzie powinna się znaleźć rozdzielnia elektryczna w domu? 0
Gdzie powinna się znaleźć rozdzielnia elektryczna w domu?

Zwieńczeniem instalacji elektrycznej, która znajduje się w każdym budynku, jest rozdzielnica. Inaczej zwana skrzynką lub tablicą rozdzielczą, stanowi najważniejszy element całego systemu. To tutaj dociera prąd spoza budynku i jest przenoszony do wszystkich miejsc wewnątrz i na zewnątrz. Podpowiadamy, gdzie powinna się znaleźć rozdzielnia elektryczna w domu i na co zwrócić uwagę przy jej montażu.

 

Rodzaje rozdzielni elektrycznych w domach i poza nimi

Tablica jest bardzo ważnym elementem w każdym budynku. Składa się z przyrządów rozdzielczych, pomiarowych, sterowniczych i sygnalizacyjnych, wraz z zabezpieczeniami. To serce całego układy elektrycznego, który umożliwia przesył energii do poszczególnych składowych. Rozdzielnia elektryczna w domu powinna więc być usytuowana w miejscu, do którego z łatwością uda Ci dotrzeć w razie awarii. Gdy dom spowije mrok, będziesz musiał tu zajrzeć i sprawdzić korki. Miejsce to powinno też spełniać wymogi przeciwpożarowe, na wypadek większego zagrożenia. Klasyczny podział rozdzielni wyróżnia te wnętrzowe i napowietrzne oraz naścienne, przyścienne i wolnostojące. Ze względu na zasady konstrukcji możesz rozróżnić szafowe i tablicowe.

 

Kluczowe cechy domowej rozdzielni elektrycznej

W domach i mieszkaniach instaluje się rozdzielnice tablicowe, które są dostosowane do prądu zmiennego. Wszystkie obwody, które umieszczone zostaną w poszczególnych pomieszczeniach, powinny zbiec się w jednym. To samo dotyczy obwodów zewnętrznych. W tym miejscu powinna stanąć rozdzielnia elektryczna. W domu to przeważnie przedsionek garażu, pomieszczenie gospodarcze lub piwnica są docelowym punktem zbiorczym. Istotne jest, by nie panowała tu wilgoć, a wszelkie instalacje: gazowe i wodne, znajdowały się w bezpiecznej odległości. W razie awarii potrzebny będzie łatwy i szybki dostęp, także z zewnątrz.

 

Wyłączniki są kluczowym elementem domowej rozdzielni elektrycznej

Instalacja elektryczna powinna być rozdrobniona na poszczególne pomieszczenia. A to dlatego, że w przypadku awarii nie ma mowy o paraliżu całego układu, wyłącza się jedynie ten uszkodzony fragment. Gdy dochodzi do przeciążenia lub zwarcia instalacji, od razu wiadomo, gdzie szukać problemu. W skrzynce niezbędny jest też główny wyłącznik prądu, który odcina całe zasilanie w razie dużej awarii. Do tego można także zamontować czasowe wyłączniki czy programatory sterujące. Dzięki temu oświetlenie samo się włączy i wyłączy o określonej porze, tak samo, jak ogrzewanie.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl