ZADZWOŃ DO NAS
0
suma: 0,00 zł do kasy
Interesujesz się elektroniką? Dowiedz się, jak podłączyć rozdzielnicę elektryczną! 0
Interesujesz się elektroniką? Dowiedz się, jak podłączyć rozdzielnicę elektryczną!

Rozdzielnica elektryczna jest głównym elementem instalacji elektrycznej biur i domów. Jej celem jest rozprowadzenie energii elektrycznej, w taki sposób, aby nie dopuścić do zwarć i zapewnić jej użytkownikom całkowite bezpieczeństwo. Zazwyczaj montowana jest, przez specjalistów, lecz wiedza na jej temat na pewno Ci nie zaszkodzi. Co więcej, jeśli chcesz dowiedzieć się, jak podłączyć rozdzielnicę elektryczną (bo chcesz to zrobić sam) to zapraszamy do poniższego tekstu.

 

Jak podłączyć rozdzielnicę elektryczną? Zadbaj o swoje bezpieczeństwo!

Na samym wstępie chcemy zaznaczyć, że jeśli nie wiesz, co robisz, to lepiej zleć tą pracę profesjonaliście. W innym wypadku możesz narazić się jedynie na niepotrzebne koszta, a nawet poważne urazy. Jeśli jednak elektryka to Twoja pasja i ten tekst służy jedynie przyuczeniu, to powinieneś wiedzieć kilka spraw. 

Po pierwsze musisz skompletować odpowiednie narzędzia. Nie ma sensu brać się za taką robotę, mając do dyspozycji jedynie śrubokręt. Przyda Ci się również wiertarka, obcęgi, szczypce, śruby oraz oczywiście przewody. Pracę rozpocznij od wyłączenia głównego zasilania.

Następnie musisz zamontować szynę, na której rozdzielnica elektryczna będzie się znajdować. Użyj do tego celu wiertarki i wkrętów. W sklepach z elektroniką można zakupić różnego rodzaju rozdzielnice. Przykładowo posiadamy w swoim asortymencie rozdzielnicę natynkową N+P, w cenie 96 zł. Jedynie co trzeba zrobić, to podłączyć do niej przewody. 

 

Zabawa z przewodami

Wiedza o tym, jak podłączyć rozdzielnicę elektryczną, nie jest zarezerwowana dla wybranych. Nie jest to bardzo trudne, ale trzeba się odpowiednio skoncentrować. Na początku podłącz przewód główny. To ten, który znajduje się przy liczniku energii. Kolejnym etapem jest podłączenie i zabezpieczenie poszczególnych obwodów, najlepiej osobnymi wyłącznikami. Umożliwi to połączenie wszystkich wejść równolegle. To właśnie z nich wyprowadzisz przewody, które będą zasilać dane obwody. Najlepiej, jeśli do każdego pokoju doprowadzisz dwie fazy. Dzięki temu, w razie awarii, nie zostaniesz z niczym.

Pamiętaj również o zabezpieczeniach nadmiarowo prądowych, różnicowoprądowych i innych. Łączy się je z przewodem neutralnym oraz przewodami fazowymi, a same przewody ochronne powinny być połączone z płytą zaciskową, a ta z kablem uziemiającym. Na pierwszy rzut oka wydaje się to trudne, ale jeśli wiesz, co robisz, to na pewno się w tym połapiesz i już nigdy nie będziesz musiał szukać informacji o tym, jak podłączyć rozdzielnicę elektryczną.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl