Jak osadzić puszki elektryczne? Zobacz, co musisz wiedzieć!

Jak osadzić puszki elektryczne? Zobacz, co musisz wiedzieć!

Właściwy montaż puszek ma niebagatelne znaczenie. Ich rolą jest zabezpieczenie przewodów elektrycznych. Dlatego też instalacja musi zostać przeprowadzona w taki sposób, aby w przyszłości uniknąć przykrych konsekwencji. Jeśli zastanawiasz się, jak osadzić puszki elektryczne w ścianie, koniecznie sprawdź poniższy poradnik! 

Jak osadzić puszki w ścianie? Zadecyduj o sposobie rozmieszczenia 

Na samym początku musisz zadecydować o sposobie rozmieszczenia puszek. W większości instalacji podtynkowych stosuje się układ szeregowy. To bardzo popularne rozwiązanie w domach, biurach i nie tylko. Taki sposób nie wymaga pokaźnych nakładów finansowych. Co więcej, możliwe jest przygotowanie uszeregowania o dowolnej długości.

Drugim sposobem jest rozmieszczenie wielopolowe. Warto je rozważyć w przypadku, gdy cała instalacja wymaga rozdzielenia poszczególnych komponentów. Pozwala uzyskać znacznie więcej przestrzeni wewnętrznej. Ponadto takie rozwiązanie pochłania mniej czasu, jeśli chodzi o osadzenie puszek.

Przed osadzeniem puszek przygotuj otwory 

Osadzając puszki elektryczne, przede wszystkim musisz wywiercić odpowiednie otwory. Ich głębokość jest zależna od głębokości samych puszek. W przypadku montażu kilku z nich należy powielić ilość otworów.

Przy każdym z nich warto wywiercić dodatkowy otwór, który zostanie przeznaczony dla przewodów wychodzących i wchodzących do puszki. Gotowe otwory należy oczywiście odpowiednio oczyścić z wszelkich pozostałości.

Jak osadzić puszki elektryczne? Praktyczne porady 

Po wprowadzeniu przewodów do puszki możesz je osadzić w przygotowanych otworach. Aby wszelkie prace zostały dobrze wykonane, koniecznie pamiętaj o ich prawidłowym wypoziomowaniu. Ważne jest również odpowiednie dociśnięcie, zwłaszcza przy łączeniu szeregowym. Zbyt słaby docisk spowoduje, że środki kolejnych puszek znajdą się w za dużej od siebie odległości. Skutkiem będzie natomiast niewłaściwe osadzenie osprzętu względem ścian. To z kolei przełoży się na utrudnienia w montażu przełącznika lub gniazdka.

Osadzone kable i przewody muszą zostać poprowadzone w sposób umożliwiający ich ewentualną wymianę bez naruszania konstrukcji budynku. Aby całość spełniała wszystkie warunki techniczne, należy pamiętać o odpowiedniej minimalnej grubości tynku na przewodach, która wynosi od 5 do 7 mm.

Gdy puszki nie są użytkowane w momencie wykonywania prac wykończeniowych, mogą zostać zabezpieczone specjalną pokrywą, która zminimalizuje ryzyko przedostawania się zabrudzeń.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl