ZADZWOŃ DO NAS
0
suma: 0,00 zł do kasy
Jak podłączyć gniazdo? Podpowiadamy! 0
Jak podłączyć gniazdo? Podpowiadamy!

Prace domowe przybierają różną formę. Sprzątanie, gotowanie, montaż półek czy powieszenie obrazka na ścianie. Bez tego nie obejdzie się żadna rodzina mieszkająca w dowolnym budynku. Oczywiście, czasem takie obowiązki wykraczają daleko poza minimum i będziesz zmuszony do gruntownego remontu całości. Zanim jednak to się wydarzy na pewno staniesz przed wyzwaniem wymiany kontaktu. To czynność prosta, ale niosąca ze sobą kilka zagrożeń. Jak podłączyć gniazdko, by nie narazić się na porażenie prądem? Oto wskazówki dla ciebie!

 

Sprawdź napięcie – ogranicz porażenie prądem, wyłączając korki!

Pamiętaj, żeby sprawdzić, które korki odpowiadają za obwód, nad którym będziesz pracować. Porażenie prądem może być śmiertelne i niesie ze wiele negatywnych skutków dla zdrowia. Nawet jeśli wyłączyłeś fragment sieci za pomocą skrzynki, sprawdź, czy na pewno nie ma go na przewodach, z którymi pracujesz. Zrobisz to za pomocą próbnika napięcia - to taki śrubokręt z przezroczystą obudową i lampką wewnątrz. Włóż jego końcówkę do obydwu otworów i dotnij uziemienia. Jeśli w którymkolwiek momencie żarówka rozbłyśnie to znaczy, że prąd dalej krąży w instalacji. Sprawdź jeszcze raz korki i możesz wrócić do podłączania gniazdka. Jeśli to nie pomoże, skontaktuj się z elektrykiem, możliwe, że doszło do zwarcia.

 

Jak podłączyć gniazdko? Co musisz kupić wcześniej?

Zakładamy, że podstawowe narzędzia już masz. Ze swoich domowych narzędzi wybierz śrubokręt elektryczny oraz zwykły. Może przydać się nożyk do tapet i gumki recepturki. W sklepie zaopatrz się w kompletne gniazdko. Przed zakupem możesz wykręcić te, które chcesz wymienić w swoim domu. Sprawdź, czy liczba przewodów się zgadza, bo być może ktoś zamontował akcesoria z uziemieniem, a ze ściany wychodzą jedynie dwa przewody.

 

Odkręcasz, przekręcasz - całość potrwa 10 minut

Wymiana gniazdka na nowe powinna potrwać maksymalnie 10 minut. Po wykręceniu starego, wyjmij z opakowania to, które kupiłeś. Zdejmując plastikową obudowę, powinieneś zobaczyć metalowe elementy przewodzące prąd. Po bokach znajdują się metalowe zadziory, które mocują je w ścianie. Poluzuj je za pomocą śrub, jednak uważaj, żeby całkowicie ich nie wykręcić. Kolejnym krokiem będzie związanie zadziorów w taki sposób, żeby dało się je swobodnie włożyć. Zaciśnij na nich gumkę. Teraz przystąp do przykręcenia przewodów. Czarny lub brązowy przewód dostarcza napięcie, niebieski jest neutralny i służy do “odprowadzania” napięcia. Je połącz z dwoma śrubami scalonymi z blaszkami wokół otworów. Jeśli są trzy przewody, to ten ostatni powinien być zielony - jest to uziemienie, które połączysz do stalowego wystającego bolca w gniazdku, które chcesz zamontować.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl