ZADZWOŃ DO NAS
0
suma: 0,00 zł do kasy
Jak podłączyć włącznik schodowy? Poznaj najprostszą metodę! 0
Jak podłączyć włącznik schodowy? Poznaj najprostszą metodę!

Włącznik lub wyłącznik schodowy, często nazywany jest również łącznikiem schodowym. Za tą nazwą kryje się możliwość włączenia i wyłączenia tego samego światła z dwóch różnych miejsc. Do tego potrzebne są dwa przełączniki, które z powodzeniem można zamontować przy schodach. Wtedy wchodząc i schodząc, możesz bezpiecznie gasić i zapalać żarówkę. Najlepiej włącznik schodowy zaplanować już na etapie projektowania domu lub remontu mieszkania, ponieważ jego instalacja wymaga poprowadzenia nowych przewodów w ścianie. Zatem, jak podłączyć włącznik schodowy? 

Zacznij od dobrego projektu wnętrza lub zmodernizowania ściany

Tak jak wspomnieliśmy, najlepszym rozwiązaniem na optymalne podłączenie włącznika schodowego jest umieszczenie go w planach budynku już na etapie projektowania. Wtedy przed prowadzeniem prac wykończeniowych możesz poprowadzić instalację elektryczną bez obaw o estetykę.

Nieco inaczej sytuacja wygląda, gdy zamierzasz zmodernizować aktualną elektrykę mieszkania i dopasować ją do nowych oczekiwań. W takiej sytuacji należy wykuć otwór w ścianie na całej długości, pomiędzy jednym włącznikiem a drugim. Wtedy trzeba obliczyć stosowną długość kabli i przygotować dwa miejsca na puszki do przełączników.

 

Jak podłączyć włącznik schodowy? Zacznij od wyłączenia napięcia i poprowadzenia okablowania!

Dla ułatwienia zobrazowania czynności, jakie należy wykonać, żeby podłączyć włącznik schodowy, wyobraź sobie sytuację, że montaż odbywa się już w momencie poprowadzenia instalacji elektrycznej. Gdy zdecydujesz się na poprowadzenie kabli od podstaw, postępowanie wygląda dokładnie tak samo.

 

W pierwszym kroku należy przeprowadzić wszystkie najpotrzebniejsze kable od jednej puszki do drugiej. Są to:

- przewód ochronny oznaczony jako PE poprowadzony bezpośrednio od strony zasilania,

- przewód neutralny oznaczony jako N poprowadzony bezpośrednio od strony zasilania,

- przewód zasilający, nazywany fazowym, oznaczony jako L poprowadzony bezpośrednio od strony zasilania.

Wszystkie czynności oczywiście należy przeprowadzić przy wyłączonym napięciu w całym mieszkaniu, żeby uniknąć porażenia prądem!

W jaki sposób połączyć ze sobą przewody we włącznikach schodowych?

Jeśli zastanawiasz się, jak podłączyć włącznik schodowy, zacznij od przeprowadzenia przewodu PE do złączki i przy pomocy złącznika wago podłącz do przewodu idącego do lampy. Następnie na podobnej zasadzie połącz przewód neutralny z zasilaniem oświetlenia. W tym momencie warto sobie przypomnieć, który z pozostałych kabli jest przewodem fazowym. Do tego celu należy użyć miernika napięcia. Oczywiście tylko w tym przypadku powinieneś na chwilę włączyć źródło prądu w mieszkaniu lub domu.

Jeśli zlokalizujesz przewód zasilający, podłącz go do zacisku włącznika schodowego, na podstawie stosownego oznaczenia przy pomocy strzałki skierowanej pionowo w górę. Fazę należy przymocować w taki sposób, żeby była ona przełączana na dwa przewody. Z reguły według schematu stosuje się kable o kolorze szarym i czarnym.  W takie same miejsca podłącz je w drugim włączniku. Gdy dojdzie do pomyłki przy montażu, układ nie zadziała do końca poprawnie.

Jako ostatni należy podłączyć kabel zasilający poprowadzony od pierwszego włącznika do lampy oraz do drugiego włącznika schodowego. Umieść go w pozostałym zacisku znajdującym się w łączniku.

 

Czas na próbę generalną przed finalnym montażem!

Jeśli udało Ci się podłączyć wszystko według powyższej instrukcji, pora na próbę generalną. Włącz napięcie i zobacz czy wszystkie łączniki schodowe działają poprawnie. Gdy oświetlenie włącza się i wyłącza, wiesz już, jak podłączyć włącznik schodowy.

Teraz nadszedł czas na ostatni etap, czyli schowanie kabli do puszek oraz przymocowanie łączników schodowych do mocowania, tak żeby wyglądały one estetycznie. Oczywiście w przypadku, gdy nie czujesz się na siłach, możesz zlecić wykonanie tych czynności elektrykowi. Po Twojej stronie jest zakup wyłącznie potrzebnych akcesoriów.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl