ZADZWOŃ DO NAS
0
suma: 0,00 zł do kasy
Jak podłączyć włącznik światła? Poznaj bezpieczną technikę! 0
Jak podłączyć włącznik światła? Poznaj bezpieczną technikę!

Obecnie trudno wyobrazić sobie dom bez oświetlenia. Jednak zamontowanie w prawidłowy sposób włącznika światła nadal stanowi spore wyzwanie. Ludzie obawiają się, że ta czynność wymaga specjalistycznej wiedzy. Dlatego dzisiaj w telegraficznym skrócie opiszemy, jak podłączyć włącznik światła do lampy. Do sukcesu potrzeba kilku akcesoriów i podstawowej wiedzy technicznej.

 

Na jakiej zasadzie działa włącznik światła? Zamyka i otwiera obwód elektryczny

Działanie włącznika światła opiera się na zjawiskach fizycznych. Gdy obwód jest zamknięty, przepływa przez niego prąd, wtedy żarówka w lampie zaczyna świecić. To oznacza, że włącznik jest włączony. Przełączenie go w pozycję przeciwną, powoduje otwarcie obwodu, lampa przestaje świecić, ponieważ żarówka nie dostaje zasilania.

Dlatego podstawowym celem dla podłączenia każdego włącznika światła jest doprowadzenie do takiej sytuacji, gdzie obwód jest zamykany i otwierany w bezpieczny sposób, zawsze, gdy tego potrzebujesz. Warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy, aby wyłączona lampa nie stanowiła zagrożenia dla jej użytkowników.

 

Jak podłączyć włącznik światła? Potrzebujesz trzech typów przewodów i kilku akcesoriów.

Jeśli zastanawiasz się, jak podłączyć włącznik światła, musisz zdawać sobie sprawę, że jest to bardzo prosta w budowie konstrukcja. Wszystko opiera się na trzech typach przewodów. Jednym z najważniejszych kabli jest ten odpowiedzialny za zasilanie, dalej znajdują się wiązki neutralna i ochronna. Z reguły mają one standaryzowane kolory, dzięki czemu dużo łatwiej je rozpoznać oraz poprawnie podłączyć.

Brązowy odcień mają najczęściej przewody fazowe, kolorem niebieskim oznacza się wiązki neutralne, natomiast żółte są kable ochronne. Poza wiązkami dobrze mieć ze sobą śrubokręt, próbnik napięcia i ściągacz do izolacji.

 

Podłączenie włącznika w trzech krokach

Po pierwsze, gdy masz już poprowadzone okablowanie, musisz wyłączyć w domu główne źródło zasilania. Następnie do pojedynczego włącznika oświetlenia podłączyć dwa przewody fazowe. Jeden od zasilania, a drugi poprowadzony wprost do lampy. Kable neutralny i ochronny można ze sobą połączyć i umieścić wewnątrz puszki w swobodny sposób. W trzecim kroku należy przymocować przewody fazowe po górnej i dolnej stronie włącznika, żeby kliknięcie powodowało zamykanie i rozwieranie obwodu.

 

Na koniec czynności wykończeniowe

Teraz już wiesz, jak podłączyć włącznik światła, pozostała kosmetyka, czyli przykręcenie stelaża całego urządzenia do puszki i założenie plastikowej osłony. Oczywiście potrzebujesz do tego śrubokrętu. Jeśli masz trochę wprawy w używaniu tego akcesorium, z łatwością przykręcisz włącznik prosto bez używania poziomicy.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl