ZADZWOŃ DO NAS
0
suma: 0,00 zł do kasy
Jaki kabel do domofonu? Będziesz ich potrzebował co najmniej kilka! 0
Jaki kabel do domofonu? Będziesz ich potrzebował co najmniej kilka!

Montaż domofonu w twoim domu będzie wiązał się z kilkoma sprawami, o które musisz zatroszczyć się zawczasu. Przede wszystkim przed podjęciem decyzji jaki kabel do domofonu zakupić, musisz określić parametry sprzętu, który jest używany. Będzie składać się na to ilość żył w przewodzie, średnica miedzianego rdzenia czy rodzaj izolacji jaką będziesz stosować. Jak do tego się zabrać? Już podpowiadamy!

Jaki przewód do domofonu? Nie żałuj żył

Przy podejmowaniu decyzji jaki kabel do domofonu kupić, powinieneś mieć świadomość, że absolutne minimum to zdecydowanie za mało. Przy zwykłym urządzeniu wystarczą zaledwie cztery żyły. Jedna będąca masą, druga odpowiedzialna za sygnał wezwania, trzecia słuchawkowa i czwarta niezbędna do mikrofonu. Niestety minimalizm w tym przypadku to droga donikąd. W wypadku awarii, zmiany domofonu na sprzęt z kamerą albo instalacji kolejnego urządzenia dla drugiej rodziny taka ilość drutów miedzianych w przewodzie będzie zdecydowanie zbyt mała. Zalecamy wyposażenie się w kabel z ośmioma autonomicznymi żyłami, to da ci pewność, że nie będzie konieczne przekopywanie ogrodu, by możliwe było korzystanie ze wszystkich funkcjonalności nowego domofonu.

Przewody ziemne - kilka zasad, które uchronią cię przed przypadkowym uszkodzeniem

Na rynku są dostępne specjalistyczne przewody, które możesz kłaść bezpośrednio w ziemi. Jednak bez względu na to, jaki kabel wybierzesz do domofonu, warto umieścić go w gładkiej rurze PCV. To go dodatkowo zabezpieczy przed przypadkowym przecięciem podczas prac remontowych, lub ogrodowych. Przy takiej instalacji łatwiej będzie ci wymienić niechciany przewód. Wystarczy, że niedziałający wyciągniesz, a nowy wsuniesz w rurkę i po sprawie. Dobrą praktyką jest pozostawienie z każdej strony zapasowych kilkudziesięciu centymetrów kabla. Ułatwi to montaż i potencjalne naprawy.

Przewody dla wymagających - kable w otulinie żelowanej

Szczególnym rodzajem przewodów są kable izolowane żelowo. Taka konstrukcja chroni dodatkowo żyły przez wilgocią i uszkodzeniem mechanicznym. Żel bardzo często jest polimerem spienionym, w przeciwieństwie do skórek wykonanych z tworzywa litego. Przy zakupie zwróć także uwagę na średnicę drutów miedzianych. W przypadku kabla ziemnego nie powinna być ona mniejsza niż pół milimetra, a przy odległościach większych niż trzydzieści metrów powinna zbliżać się do 0,8mm.

Pozostałe okablowanie - o czym musisz pamiętać?

Przy wyborze przewodu do domofonu pamiętaj, żeby wyposażyć się w dodatkowe przewody. Niezbędne będzie połączenie panelu przy wejściu na posesję z instalacją otwierającą bramę i furtkę. Koniecznie pamiętaj także o komunikacji na linii bezpieczniki - centrala w domu. Na koniec dodamy tylko, że warto ujednolicić ilość żył we wszystkich przewodach za wyjątkiem tych odblokowujących zamki w bramie. Ten powinien mieć cztery żyły, dwie odpowiedzialne za komunikację z panelem na zewnątrz, a pozostałe umożliwiające zamykanie i otwieranie za pomocą domofonu wewnątrz twojego domu.

Polecane kable do domofonu dostępne w naszym sklepie Tech-elektro.pl

Kabel ziemny BiTNER TP0005 1m

  • Odpowiedni do zastosowań w warunkach ziemnych.
  • Łatwa instalacja.

Kabel telekomunikacyjny XzTKMXpw 4x2x0,8 TP0022 1m

  • Wieloparowy, co umożliwia przesył danych w różnych systemach telekomunikacyjnych.
  • Solidna konstrukcja z materiałów najwyższej jakości, gwarantująca niezawodność i trwałość.
  • Precyzyjne oznaczenie kabla ułatwia identyfikację i instalację w rozbudowanych sieciach.

Kabel ziemny BiTNER TP0005 1m

  • Odpowiedni do zastosowań w warunkach ziemnych.
  • Prosta i wygodna instalacja.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl